"Czerwone gardło" Jo Nesbo

Czerwone gardło (audiobook CD) - Nesbo Jo

Czas świątecznego leniuchowania się skończył, więc można by powrócić do lektury rozpoczętych pozycji. Muszę się przyznać, ze trochę się zaniedbałem i pozaczynałem kilka ksiażek, których nie skończyłem w porę. Dlatego też, jako noworoczne postanowienie, zaczynam od zaległości. Na pierwszy ogień poszło "Czerwone gardło"

 

Jest to kolejna, trzecia już część przygód detektywa Harryego Hole. Zaczynając słuchać tej pozycji moje pierwsze pytanie brzmiało "Gdzie tym razem?" Przypomnę bowiem, że akcja poprzednich części działy sie kolejno w Australii oraz Tajlandii. Więc gdzie teraz autor pośle głównego bohatera? Jakaś wysepka w Oceanii? Zapomniana wioska w centralnej Afryce? A może pójdzie na całość i wyśle go na Księżyc? No dobra, przesadzam trochę, ale fakt, faktem, że Harry Hole był specjalistą od długich podróży i pracy w egzotycznych krajach. A tu niespodzianka. Ponieważ Harry nigdzie się nie rusza tylko siedzi na tyłku w Oslo. Co więcej, dostaje nawet awans za to siedzenie. Jak to możliwe? Powiem tylko jedno słowo: polityka.  I jest tu polityki nawet sporo, ale nie razi wcale, jak to się działo chociażby w "Raporcie pelikana".  O czym więc jest ta książka? O tym poniżej.

 

Akcja toczy się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to okres od października 1999 roku do maja 2000 roku, więc biorąc pod uwagę rok wydania (również 2000) można powiedzieć, że są to czasy współczesne. Druga płaszczyzna to okres Drugiej Wojny Światowej, a dokładniej od 1942 roku do jej zakończenia. Druga Wojna Światowa miała jednak wiele miejsc zapalnych, dlatego też autor skupił się na froncie wschodnim, a jeszcze dokładniej na Leningradzie. 

W czasach obecnych, Harry wchodzi w skład drużyny przygotowującej się do zabezpieczenia terenu przed przyjazdem prezydenta USA do Oslo. W trakcie tego przyjazdu dochodzi do pewnego wypadku, w wyniku którego Harry zostaje awansowany lecz jednocześnie przeniesiony do innego resortu. I to właśnie w tym resorcie wpada na trop nielegalnie przemyconego karabinu wielkiego kalibru, który może posłużyć do zamachu. Pytanie tylko kto jest zamachowcem, oraz kogo chciałby ustrzelić. Inną kwestią jest to, czy przełożeni uwierzą Harremu, który ma więcej domysłów niż twardych dowodów.

Okres Drugiej Wojny Światowej to historia grupy Norwegów walczących po stronie Państw Osi. Ich warty, historie, przyjaźnie oraz nienawiści. Marzenia o tym co zrobią po wojnie, lub choćby jutro, jeżeli dożyją kolejnego poranka. Czyli dzień jak co dzień na froncie. Jaki ma to związek z potencjalnym zamachowcem w 2000 roku? O tym nieco później.

 

Konstrukcja powieści "Czerwone gardło" jest dosyć oryginalna. Od początku mamy wgląd do myśli przyszłego zamachowca. Dokładnie opisane jego przemyślenia i opisy poszczególnych dni wyglądają jak kartki wyrwane z pamiętnika. Wiemy więc o nim dużo więcej, niż nasz główny bohater, lecz możemy się tylko domyślać, kim on jest. Wprowadza to swoistą rywalizację pomiędzy czytelnikiem, a Harrym, co swietnie wpływa na tempo w jakim pochłania sie kolejne rozdziały, które nota bene są bardzo krótkie. 

Historia żołnierzy z frontu wschodniego powoli rozjaśnia nam motywy zamachowca, gdyż nie zepsuję chyba nikomu lektury, pisząc, iż to jeden z nich za tym stoi. Domysleć się jednak który po prostu nie sposób, ponieważ Nesbo w cudowny wręcz sposób miesza, mąci i gmatwa podejrzanych i motywy. Do tego stopnia, że gdy zrobiłem sobie tygodniową przerwę, miałem spory problem, aby na nowo wejść w fabułę i się nie pogubić. Ale szczęśliwie odnalazłem się i w pełni szczęśliwy dosłuchałem do końca dopiero w ostatnich rozdziałach domyślając się o kogo chodzi.

 

"Czerwone gardło" to świetny kawał kryminału. Zmiana miejsca akcji wyszła tylko na lepsze autorowi, gdyż poprzednia część mino, że działa się w innym miejscu, to jednak wiele motywów się powtarzało (recenzja tutaj). Tym razem było świeżo i z polotem. Doskonały pomysł na poprowadzenie akcji, świetne trzymanie w napięciu no i oczywiście bezbłędny Harry Hole w roli głównej. Cóż więcej mogę powiedzieć? Łapcie się za książkę i czytajcie bo warto :)