'Biała gorączka" Jacek Hugo-Bader

Biała gorączka (paperback) - Jacek Hugo-Bader


Nie jest to książka, ale reportaż dziennikarza Gazety Wyborczej. 
Jacek wybitnie umiłował sobie Dawny kraj Rad.Postanowił odbyć podróż 3 lata temu. OD Moskwy do Władywostoku, czyli przez całą Rosję radzieckim Łazikiem. Jest to właśnie zapis tej wyprawy, ale nie tylko. 
Rosja jest tu ukazana od podszewki, a więc: alkoholizm, wielka bieda, narkotyki, HIV, handel młodymi kobietami, dziećmi i organami ludzkimi, mafia, korupcja,menelstwo, delirium tremes, mróz i śnieg. Ale jest też miejsce na uśmiech, szamanów z tajgi i żarty. 
Rosja, będąca jednym z najbogatszych(jeśli nie najbogatszym) krajów świata ukazana jest tak, że czasem nie chce się aż czytać dalej. Najbardziej poruszyła mnie historia pierwotnych plemion, które zamieszkują Syberię. Praktycznie wszyscy tam giną z powodu przepicia, a średnia życia to 45 lat. Przerażające. Ale chyba prawdziwe. 
Oprócz Rosji, autor przedstawia też zapiski ze swojej podróży do Ukrainy, gdzie odwiedził najniebezpieczniejsza kopalnię ukraińską. Był również w Mołdawii, kraju, w którym jest najmniejszy przychód w całej Europie i gdzie kwitnie handel ludźmi. 
Cały reportaż jest skonfrontowany z raportem radzieckich uczonych sprzed 50 lat, w którym przewidywali jak będzie wyglądał świat za pół wieku, czyli teraz. Jak się przekonacie, nie wszystko się spełniło... 
Polecam serdecznie