"Crysis. Eskalacja" Gavin Smith

CRYSIS: Eskalacja - Smith Gavin

Ta książka miała być tylko przerywnikiem, czy też pomostem, w okresie oczekiwania na książki, które zakupiłem w ostatnim czasie. I dlatego wiele się po niej nie spodziewałem, tym bardziej, że jest to książka na podstawie gry komputerowej. Swoją drogą wydawnictwo Insignis mocno ostatnio inwestuje w tego rodzaje pozycje. Jak bardzo się zdziwiłem, gdy nie dosyć, że mnie wciągnęła, to jeszcze okazała się na prawdę bardzo ciekawa.

 

"Crysis. Eskalacja" jest pomostem między drugą, a trzecią częścią popularnej gry wideo o tym samym tytule. Przyznaję się bez bicia, że zagrałem tylko w drugą część gry Crysis, ale dzięki temu na pewno orientowałem się o niebo lepiej w relacjach między bohaterami, niż całkowity laik. Inaczej, nie złapałbym pewnych smaczków ,a warto je wyłapać. Sama ksiażka nie jest powieścią, lecz zbiorem opowiadań, które łączą się bohaterami, oraz tworzą jedną dłuższą, chronologicznie ustawioną historię. Mamy tu jedno opowiadanie podzielone na dwie części, które umieszczone są na początku, oraz końcu ksiażki, oraz 7 niezależnych opowiadań, które wiele nam wyjaśniją odnośnie głównych bohaterów.

 

A kim są ci bohaterowie? To byli żołnierze jednostki specjalnej "Raptor", która miała jako pierwsza styczność z obcymi, wrogo nastawionymi formami życia, czyli Cepidami. Z całej jednostki przetrwali tylko Prorok oraz Psycho i to tylko dlatego, ponieważ zakuci są w najnowocześniejsze nano skafandry, które łączą w sobie ludzką jak i cepidzką technologię, czyniąc żołnierzy praktycznie niezniszczalnymi. Co taki kombinezonik potrafi? Na krótki okres czasu staniesz sie niewidzialny(jak Predator), twój pancerz stanie się dużo solidniejszy niż normalnie, sam rozpocznie leczenie ran, czy też przewidzi trajektorię nadlatujących pocisków lub przejmie transmisje wrogów. Krótko mówiąc, jest wypasiony do bólu. Dlatego też każdy chce go mieć :)

 

Mówiąc oględnie, mogę powiedzieć że pierwsza część gry opowiadał o pierwszym kontakcie grupy "Raptor" z Cepidami, na jednej z egzotycznych wysepek. Druga cześć, to historia tylko Proroka (oraz Alkatraza) w Nowym Yorku, gdzie nastąpił główny atak kosmitów. Problem w ty, że na zakończenie gry pozbywamy się praktycznie problemu tych kosmicznych mątw, więc nie ma co robić dalej. I tu do akcji wkracza CELL, czyli globalna korporacja, która powoli wykupuje wojsko na świecie. Bardzo by chcieli odzyskać skafandry, które sami wyprodukowali, dlatego też rozpoczyna się polowanie na dwóch ostatnich żyjących członków Raptora.. I zapewne o tym jest trzecia czesć gry :) Nie wiem, bo jeszcze nie grałem,

 

Ale wracając do książki, to poznajemy historię Proroka oraz Psycho na długo przed pojawieniem się kosmitów. Mamy wgląd w ich motywy działania, oraz pobudki nimi kierujące. Przechodzimy wraz z nimi przez kolejne etapy inwazji i przejmowania władzy przez CELL. Znajdą się tez rozterki psychologiczne oraz problemy egzystencjalne. Całość utrzymana jest w typowo męskiej i żołnierskiej stylistyce. Autor nie przebiera w słowach, dlatego też gdy trzeba, to przekleństwa lecą jak z kaemu. Nie ma litości, jest brutalność i realia wojny. Taką literaturę lubię i polecam każdemu, kto, lubi wojenne klimaty, A jeżeli przypadkiem graliście w Crysis, to jest to pozycja obowiązkowa :)